هفت ماده محبوب که خوردن آنها بعد از ورزش چاق کننده است

اگر تمرينات شما سخت و طولانی نيست، بهتر است قبل و بعد از آن تنها به نوشيدن آب بسنده کنيد. اما اگر تمرينات سختی داريد و مدت زمان طولانی در حال انجام تمرينات سخت ورزشی هستيد بايد به دنبال مواد غذايی باشيد که برای بدنتان سالم باشد و بتواند مواد مورد نياز آن را تامين کند. در اين مقاله قصد داريم ۷ ماده‌ی غذايي را معرفی کنيم که مصرف آن‌ها بعد از ورزش مي‌تواند چاق کننده باشد .

 

فرض کنيد به سختی در باشگاه ورزش کرده‌ايد. با دمبل‌های مختلف کار کرده‌ايد تا عضله‌های دو سر بازو را به خوبی بسازيد. حالا به موادی نياز داريد که بدن شما را ريکاوری کند. درست است؟ البته اين موضوع زياد هم صحيح نيست. بيشتر برنامه‌های باشگاه‌‌ها، خوردن مواد غذايی بعد از تمرينات ورزشی را لازم و ضروری نمي‌دانند. در حقيقت مصرف مواد غذايی مختلف مي‌تواند کالری را که شما سعی در مصرف آن داشته‌ايد را دوباره برگرداند. معمولا اگر ورزش و تمرينات ورزشی شما کمتر از ۶۰ دقيقه طول بکشد، مصرف مواد غذايی بعد از تمرين، کالری بيشتری را وارد بدنتان خواهد کرد . به عبارت ديگر، اگر تمرينات شما سخت و طولانی نيست، بهتر است قبل و بعد از آن تنها به نوشيدن آب بسنده کنيد. اما اگر تمرينات سختی داريد و مدت زمان طولانی در حال انجام تمرينات سخت ورزشی هستيد بايد به دنبال مواد غذايی باشيد که برای بدنتان سالم باشد و بتواند مواد مورد نياز آن را تامين کند. در اين مقاله قصد داريم ۷ ماده‌ی غذايي را معرفی کنيم که مصرف آن‌ها بعد از ورزش مي‌تواند چاق کننده باشد.

 

۱.تنقلات و اسموتي‌های آماده:

 اسموتي‌ها اغلب دارای کالری بالايی هستند. اين مواد معمولا نسبت کربوهيدرات به پروتئين مناسبی نيز ندارند. بنابراين مصرف اسموتی و تنقلات آماده بعد از ورزش به هيچ عنوان توصيه نمي‌شود. اگرچه اسموتي‌ها نوشيدني‌های سالمی هستند اما شما را تشويق به مصرف کالری بيشتری خواهند کرد و همين امر مي‌تواند موجب چاقی شما شود. بهترين جايگزين برای اسموتی و تنقلات آماده، انتخاب يک اسموتی با کالری پايين است. اين نوع اسموتي‌ها دارای نسبت کربوهيدرات به پروتئين سه به يک هستند.
 

۲.آووکادو:

 چگونه مي‌توان آووکادوی خوشمزه و سالم را در ليست مواد غذايی مضر قرار داد ؟ خوب زمانی که شما آن را بعد از تمرينات ورزشی خود مصرف مي‌کنيد، چربی مي‌تواند زمان بازيابی و ريکاوری بدن شما را کاهش دهد. بعد از انجام تمرينات ورزشي، کربوهيدرات‌ها و پروتئين‌ها هستند که مي‌توانند ريکاوری بهتری برای بدن شما فراهم کنند. چربی هضم و رسانش کربوهيدرات‌ها و پروتئين‌ها را پايين مي‌آورد. بنابراين مصرف آن در بين وعده‌های غذايی اصلی ممکن است خوب باشد اما بعد از ورزش انتخاب مناسبی نيست. به جای مصرف آووکادو، بهتر است موادی را مصرف کنيد که دارای چربی و پروتئين مناسب هستند. موادی همچون کره‌ی گياهی به همراه هويج و يا سيب مي‌تواند بهترين انتخاب باشد.

 ۳.کشمش‌های پوشيده شده با ماست:

 معمولا در اينگونه پوشش‌ها ماست واقعی به کار برده نمي‌شود. چيزی که اين پوشش‌ها را تشکيل داده در حقيقت شکر و روغن‌های فرآوری شده است . خود کشمش‌ها به اندازه‌ی کافی شيرين هستند بنابراين نيازی به اضافه کردن شکر به آن‌ها وجود ندارد . شما مي‌توانيد به جای اين کشمش‌ها از ميوه‌ها و آجيل‌های خشکی همچون گردو، فندق، توت‌های خشک و موارد ديگر استفاده کنيد. توت‌های خشک دارای خاصيت ضد التهابی هستند . بنابراين مي‌توانند سرعت ريکاوری بدن را افزايش دهند.

 

۴.ساندويچ ژله و کره‌ی بادام زميني:

 اينگونه ساندويچ‌ها معمولا با کره بادام زمينی و ژله درست مي‌شوند و سرشار از قند هستند . بنابراين مصرف آن‌ها بعد از انجام تمرينات ورزشی به هيچ عنوان توصيه نمي‌شود. برای اينکه غذای سالم‌تری داشته باشيد مي‌توانيد از نان‌های سبوس دار با مواد تشکيل‌دهنده‌ی کم، کره طبيعی آجيل‌ها و ميوه‌های طبيعی استفاده کنيد . اينگونه موارد هيچ گونه قند اضافی وارد بدن شما نمی کنند. از ميوه‌هايی همچون موز بر روی کره بادام زمينی طبيعی مي‌توانيد استفاده کنيد.

 

۵.ماست يونانی با طعم ميوه:

 اشتباه نکنيد. ماست يونانی با طعم ميوه‌های مختلف بعد از ورزش اصلا مناسب نيست زيرا حاوی پروتئين بسيار بالايی است . برخی از اين مواد بيشتر از ۵ قاشق چايخوری شکر دارند .به جای مصرف اينگونه ماست‌ها، می توانيد يک ماست ساده برداريد و روی آن را با ميوه‌های طبيعی و تازه تزيين کنيد.

 

۶.انرژی بار:

 اگر اين مواد با لايه‌ای از شيرينی و يا شکلات پوشيده شده باشند و يا اينکه از مواد شيميايی در آن‌ها استفاده شده باشد، استفاده و انتخابشان به هيچ عنوان مناسب نيست. اين مواد دارای نسبت کربوهيدرات به پروتئين مناسبی نيستند. سعی کنيد از مواردی استفاده کنيد که دارای کالری ۲۰۰ و يا پايين‌تر باشند و در آن‌ها ۱۰ گرم قند وجود داشته باشد.

 

۷.شيريني:

 هيچ کس معتقد نيست که شيرينی يک غذای سالم است اما اينگونه موارد اغلب در پايان مسابقات استقامتی مورد استفاده قرار مي‌گيرند. آيا مصرف شيرينی بعد از ورزش مناسب است ؟ پاسخ اين سوال منفی است . اين شيرينی ها دارای ۳۵۰ تا ۴۰۰ کالری هستند و معمولا مواد مغذی مناسبی نيز وارد بدن فرد نمي‌کنند. شما مي‌توانيد به جای شيرينی از يک پيتای سبوس دار و يا تورتيلا با کمی پروتئين همچون بوقلمون و يا کره‌ی طبيعی بادام استفاده کنيد.