زیبایی پوست صورت با سلنیوم

سلنیوم یکی از املاح معدنی مورد نیاز بدن محسوب می‌شود که برای حفظ سلامتی بدن ما لازم و ضروری است. سلنیوم نیز یکی دیگر از عناصر مفید برای پوست صورت است که خواص آنتی اکسیدانی و سم زدایی دارد و بهبود کیفیت پوست صورت کمک می کند. البته تاثیر آن در کنار ویتامین E بیشتر خواهد شد.

 این ماده معدنی یک آنتی اکسیدان قوی بوده و به محافظت از پوست صورت دربرابر آسیب اشعه خورشید و سرطان پوست کمک می نماید و حتی ممکن است، بعضی از رنگ رفتگی ها و چروک های پوستی را درمان نماید. این آنتی اکسیدان ها با افزایش سرعت سیستم بازسازی پوست و با مهار آسیب های بیشتر به زیبایی پوست صورت کمک می نمایند.

آیا سلنیوم در محافظت پوست از پیری و بازگرداندن شادابی پوست موثر است؟

سلنیوم از جمله مواد آنتی اکسیدان است که اثرات زیادی از جمله حفظ الاستیسیته بافت پوست صورت ،جلوگیری از سفتی و پیری پوست صورت ،کاهش اثرات اکسیداتیو اشعه آفتاب و کاهش سرطان پوست دارد. سلنیوم خاصیت کششی و جهندگی سلولی را حفظ می‌کند و همچنین روند پیر شدن پوست صورت را نیز کند میکند. مکمل سلنیوم، سوختگی ناشی از آفتاب را کاهش می دهد.

منابع غذایی سلنیوم:

هر ماده‌ی غذایی که پایه‌ی گیاهی دارد مانند سبزیجات، منبع این ماده‌ی معدنی محسوب می‌شود. میزان سلنیوم موجود در سبزیجات بستگی به میزان سلنیوم موجود در خاکی دارد که این گیاهان در آن کشت شده‌اند. ماهی، غذاهای دریایی، گوشت قرمز، دانه های کامل، تخم مرغ، مرغ، جگر، گردو به خصوص گردوی برزیلی و سیر و مخمر آب جو و جوانه‌ی گندم نیز از منابع خوب این ماده‌ی معدنی محسوب می‌شوند.

علائم و عوارض کمبود سلنیوم چیست؟

ضعف عضلانی یا دردهای عضلانی، بی رنگی موها یا پوست صورت یا پوست بدن و سفید شدن ناخن‌ها از علائم کمبود سلنیوم است.

نیاز روزانه‌ به سلنیوم:
بدن همه‌ی ما بر حسب سن و سال و جنسیت به میزان مشخصی از این ماده‌ی معدنی نیاز دارد. بزرگسالان به طور میانگین ۵۵ میکروگرم در روز به سلنیوم احتیاج دارند.

چه کسانی به مصرف مکمل سلنیوم نیاز دارد:
افرادی که از آکنه، آسم، سرطان کولورکتال، سرطان مری، ناباروری، کیست رحمی، بیماری پارکینسون، بیماری‌های پارادونتال (که بافت‌های محافظتی دندان‌ها را درگیر می‌کند)، پسوریازیس، آب مروارید و سرطان معده رنج می‌برند.

خطرات مصرف بیش از اندازه‌ی سلنیوم:
وجود بیش از اندازه‌ی سلنیوم در خون (یعنی بالای ۱۰۰ میکروگرم در دسی لیتر) می‌تواند باعث ابتلا به یک بیماری به نام سلنوز (مسمومیت با سلنیوم) شود. این بیماری می‌تواند باعث بروز ریزش مو، آسیب روی ناخن‌ها، حالت تهوع، زودرنجی، خستگی، آسیب‌های سطحی به سلول‌های عصبی می‌شود.

منبع