سیگار کشیدن با شما چه میکند

سیگار کشیدن پوست، موها و دندانهای شما را به شکلی تغییر میدهد که میتواند سالها به سن شما اضافه کند. علاوه بر اینها قدرت قلب و ریه ها و استخوانها و حتی باروری شما را نیز تحت تاثیر قرار میدهد.

 

علائم و آثار مصرف تنباکو به شرح زیر هستند:

پوست بد رنگ:

سیگار کشیدن با محروم کردن پوست از جذب اکسیژن و مواد مغذی، در بعضی موارد پوست شخص را کم رنگ و در بعضی دیگر دچار لک میکند. این تغییرات در سنین خیلی پایین قابل مشاهده هستند.

 

پوست شل و آویزان:

در تنباکو بیش از 4000 نوع ماده شیمیایی وجود دارد که بیشتر آنها جلوی کولاژن و الاستین سازی را در بدن میگیرند. سیگار کشیدن و یا حتی در معرض دود سیگار قرار گرفتن باعث از بین رفتن بلوکهای ساختمانی پوست میشود. نتیجه نهایی هم پوستی شل و آویزان و چروکهای عمیق است.

 

بازوها و سینه های افتاده:

سیگار کشیدن نه تنها ظاهر صورت شما را تغییر میدهد بلکه در اندام شما نیز تاثیر گذار است. همزمان با از دست رفتن الاستیسیته پوست، اندامی که قبلا سفت بوده شل میشوند. این اثر شامل داخل بازوها و سینه ها نیز میشود. محققان سیگار کشیدن را یکی از عومل اصلی افتادگی سینه ها میدانند.

 

خطوط اطراف لب:
سیگاریها از عضلات خاصی در اطراف لبهای خود استفاده میکنند که غیر سیگاری ها به طور معمول از این عضلات استفاده نمیکنند. همزمان با از دست رفتن الاستیسیته پوست، چروکهایی در اطراف لبها ایجاد میشوند که فقط مخصوص سیگاری ها هستند.

 

صدمه به دندان و لثه ها:

دندانهای زرد رنگ معروفترین اثر سیگار کشیدن است اما مشکلات دهانی و دندانی فقط به اینجا ختم نمیشود. سیگاری ها دو برابر بیشتر از دیگران در معرض از دست دادن دندانهای خود هستند. بیماری های مربوط به لثه و بوی بد دائمی دهان و دیگر مشکلات نیز در سیگاریها شایع هستند.

 

انگشتهای لکدار:

آیا فکر میکنید با  یک نخ سیگار میان انگشتانتان جذاب میشوید؟  اگر مدت زیادی است که سیگار میکشید نگاهی به پوست دست و ناخنهای خود بیاندازید. تنباکو این توانایی را دارد که پوست و ناخن شما را مانند دندانهایتان زرد کند. خبر خوب این است که این علائم با ترک سیگار نیز از بین میروند.

 

ریزش مو:

هم مردها هم زنان با افزایش سن دچار نازک شدن و ریزش دانه های مو میشوند. این  در حالی است که سیگار کشیدن به این فرایند سرعت میبخشد. بعضی مطالعات حتی  نشان دهنده این هستند که سیگار کشیدن باعث کچلی میشود.

 

آب مروارید:

حتی چشم ها هم از شر مضرات تنباکو در امان نیستند. سیگار کشیدن احتمال به وجود آمدن آب مروارید در چشمهای شما را افزایش میدهد که البته در موارد لازم به کمک عمل جراحی این عارضه قابل درمان است.

 

پسوریازیس:

پسوریازیس یک بیماری مزمن خود ایمنی است که بدن از سیستم ایمنی سیگنالهای اشتباهی دریافت میکند و به عنوان واکنش پوست نقاطی از بدن مثل آرنج ها، پوست سر، دستها، پاها و یا دچار پوسته پوسته های ضخیم طوسی یا سفید رنگی میشود. تحقیقات اخیر نشان داده اند که سیگاری ها بیشتر از بقیه در معرض این بیماری قرار دارند.

 

چروکهای پا کلاغی:

هر کسی ممکن است اطراف چشمهای خود چروک داشته باشد اما این چروکها در سیگاریها در سنین پایینتر به وجود می آیند و عمیقتر هستند. حرارت حاصل از سوختن تنباکو باعث میشود که ناخودآگاه چشمان خود را تنگ کنید و مانع از ورود دود به چشمهای خود شوید. این عمل خود به خود باعث به وجود آمدن چروکهای موسوم به پا کلاغی میشود. علاوه بر این مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو به ساختار پوست صورت و رگهای خونی اطراف چشمها آسیب میزند و چروکهای طبیعی صورت را بسیار عمیقتر میکند.

 

استخوانهای شکننده:

همه میدانند که سیگار کشیدن به ریه ها آسیب میزند اما یافته های اخیر نشان میدهد که تنباکو راههای دیگری برای آسیب زدن به بدن دارد. سیگار کشیدن باعث افزایش ریسک شکنندگی در استخوانها یا همان پوکی استخوان میشود.

 

بیماری های قلبی:

سیگار کشیدن تمام ارگانهای بدن را درگیر میکند از جمله قلب. در افراد سیگاری رگهایی که خون را به قلب منتقل میکنند در طول زمان باریک میشوند. همچنین بالارفتن فشار خون و بالا رفتن احتمال ایجاد لخته در خون از عوارض دیگر سیگار کشیدن است. این فاکتورها احتمال حمله های قلبی را افزایش میدهند. همچنین در مردان سیگاری، کاهش جریان خون در بدن میتواند باعث اختلال در نعوظ هم بشود.

 

کاهش توانایی ورزشی:

اثرات منفی سیگار کشیدن روی قلب و ریه ها میتواند باعث به وجود آمدن نقطه ضعفهای قابل توجهی در باشگاه و میدان بشود. سیگاری ها معمولا ضربان قلب بالاتری دارند که باعث کاهش جریان خون و تنگی نفس میشود. مهم نیست که چه ورزشی میکنید؛ ترک سیگار به شما کمک خواهد کرد.

 

مشکلات باروری:

زنان سیگاری بارداری و زایمانهای سخت تری دارند. سیگار کشیدن در دوران بارداری احتمال سقط جنین یا زایمان زودرس یا تولد جنین با وزن بسیار پایین را افزایش میدهد.

 

یائسگی زودرس:

بیشتر زنان حدود 50 سالگی یائسه میشوند. اما سیگاریها حدود 11 سال زودتر دچار یائسگی میشوند. این اثر در زنانی که برای سالهای طولانی به شدت سیگار کشیده اند قوی تر است.

 

سرطان دهان:

افرادی که سیگار میکشند در مقایسه با غیر سیگاریها بیشتر در معرض سرطانهای مربوط به دهان هستند. سیگاریهایی که مشروبات الکلی هم مصرف میکنند 15 برابر بیشتر در خطر این نوع سرطان قرار دارند. ترک سیگار در عرض یک یا دو سال ریسک ابتلا به این سرطان را به صورت چشمگیری کاهش میدهد.

 

سرطان ریه:

سرطان ریه کشنده ترین سرطان بین سیگاریها است. از بین 10 نفری که با سرطان ریه فوت میکنند، 9 نفر آنها سیگاری هستند. سیگار همچنین به صورتهای دیگری نیز ریه ها را تحت تاثیر قرار میدهد. سیگار ریه ها را در برابر مشکلات تنفسی و عفونت های ریوی مثل ذات الریه آسیب پذیر میکند.

 

بوی بد سیگار:

ترک کردن، بوی نا مطلوب و ماندگار سیگار را از مو و لباس شما میبرد. این بو برای غیر سیگاریها آزار دهنده است و برای دیگران به خصوص بچه ها بسیار زیان آور است.

 

منبع