کاهش وزن

in تناسب اندام

کاهش وزن

کاهش وزن

کاهش وزن یکی از راه های موثر برای داشتن اندامی زیبا است و در واقع می توان گفت یکی از اصلی ترین موارد است.

برای کاهش وزن روش ها و رژیم های مختلفی وجود دارد که ممکن است دسترسی به نتیجه ی مطلوب برای هر فرد، متفاوت باشد. به خاطر داشته باشید دانستن میزان دقیق کالری هر ماده ی غذایی لازم نیست. کافی است موادی را وارد وعده های غذایی خود کنید که چربی و کالری کمتری دارند و موجب کاهش وزن می شود.

یکی از مهم ترین کارها برای کاهش وزن داشتن برنامه ریزی دقیق است. شما می توانید با استفاده از این کار راحت تر وزن کم کنید. برای مثال هر وعده ی غذایی خود را یادداشت کنید و میزان کالری مصرفی را محاسبه کنید. رژیم های بی قاعده و بی نظم کمک چندانی به کاهش وزن نمی کند. بنابراین روش تغذیه ای صحیح نقش مهمی در کاهش وزن دارد. مواد غذایی مصرفی باید کالری و انرژی مورد نیاز بدن شما را فراهم کند تا بتوانید سلامتی خود را حفظ کنید. بنابراین مواد غذایی متنوع را در وعده های مختلف مصرف کنید و حجم غذای خود را کاهش دهید و در عین حال تعداد دفعات را افزایش دهید.

برای این که بتوانید در کاهش وزن به خود کمک کنید لازم است که مواد غذایی کم کالری و پر انرژی را در آشپزخانه خود تهیه کنید و تا حد ممکن از خریداری مواد پر کالری و پر ضرری همچون نوشابه جلوگیری کنید. همچنین تا حد امکان از رفتن به فست فودها و رستوران ها خودداری کنید تا اختلالی در برنامه شما ایجاد نشود.

یکی از باورهای غلط رایج در میان افراد حذف یک وعده ی غذایی است. در این صورت نه تنها به کاهش وزن خود کمکی نمی کنید بلکه حذف وعده غذایی ممکن است باعث افزایش قند خون شود که علاوه بر به خطر انداختن سلامتی، میزان میل و اشتهای شما را افزایش می دهد. بنابراین بهتر است به جای این روش غلط، مواد غذایی سالم و کم کالری همچون میوه و سبزی را مصرف کنید. همان گونه که می دانید این مواد علاوه بر داشتن ارزش غذایی بالا، کالری کمی دارند که برای کاهش وزن کاملا موثر هستند.

اما نکته ی مهمی که برای کاهش وزن موثر وجود دارد آن است که از رژِیم های سخت و ورزش های سنگین جلوگیری کنید. بهتر است اعتدال را رعایت کنید. این روش ها در مدت زمان طولانی موجب می شود اثر خود را از دست بدهند و در عین حال انرژی لازم شما از بین برود.

ورزش راه مطمئن دیگری برای کاهش وزن می باشد که بسیار موثر است. شما می توانید با داشتن برنامه ی ورزشی معین به وزن دلخواه خود برسید و سلامتی خود را حفظ کنید. شما با ورزش کردن می توانید تناسب اندام خود را حفظ کنید.

یکی دیگر از نکات مهم برای کاهش وزن داشتن خوابی کافی و به اندازه در طول شبانه روز است.اما باید در نظر داشته باشید که میزان خواب زیاد و کم هر دو مضر هستند و سلامتی را به خطر می اندازند. همچنین ممکن است باعث چاقی و یا لاغری مفرط شود. میزان خواب کافی برای هر فرد بین 6 الی 8 ساعت می باشد. اگر میزان خواب مورد نیاز بدن خود را کاهش دهید، اشتهای شما افزایش می یابد و در این صورت برای جبران و کاهش وزن نیازمند رژیم های سختی هستید که شما را ناتوان و بی حال می کند.

 بنابراین برای کاهش وزن قبل از هر چیز داشتن برنامه ی مناسب غذایی و فعالیت های ورزشی ضروری است. شما می توانید با رعایت این موارد به اندام مناسب و ایده آل خود دست یابید.

 

کاهش وزن

کاهش وزن بعد از زایمان

کاهش وزن بعد از زایمان نگرانی اصلی هر خانم بعد زایمان است و می توان گفت اصلی ترین دغدغه ی هر بانویی است. در درجه ی اول به یاد داشته باشید پس از زایمان به طور میانگین 4 الی 6 کیلوگرم به صورت طبیعی کاهش وزن رخ می دهد.در مواردی ممکن است فرد مدتی پس از زایمان به وزن اولیه ی خود برگردد.

در مورد کاهش وزن بعد از زایمان لازم است بدانید رژیم های غذایی در هفته ی های اول توصیه نمی شود و انرژی مورد نیاز برای مادر و نوزاد ضروری است.

یکی از راه های طبیعی برای کاهش وزن بعد از زایمان، شیردهی است که تاثیر به سزایی دارد. بنابر این توصیه می کنیم به جای استفاده شیر خشک، به صورت طبیعی به فرزند خود شیر دهید.

ورزش کردن و رژیم غذایی سالم برای کاهش وزن بعد از زایمان و حفظ سلامتی نوزاد ضروری است. مادران علاوه بر خوردن مواد مغذی و مفید باید از پر خوری جلوگیری کنند. در درجه اول باید میزان مواد چرب را از زنجیره ی غذایی حذف کنند. خوردن لبنیات کم چربی همچون شیر و ماست کمک موثری به کاهش وزن می کند. بنابراین ضروری است که در برنامه غذايي روزانه خود ميوه و سبزي جات فراوان، غلات سبوس دار، گوشت کم چرب و لبنيات کم چرب بگنجانند. ناگفته نماند برای ترمیم وجود مواد غذایی حاوی ویتامین (آ) و (ث) و پروتئین ها ضروری است.

ورزش کردن و پیاده روی یکی از موثرترین راه ها برای کاهش وزن بعد از زایمان می باشد. این کار علاوه بر کاهش وزن به بهبود عملکرد بدن کمک می مند و بانوان سریع تر به روزهای عادی خود برمی گردند.بنابراین پیاده روی را حداقل 3 یا 4 روز را در برنامه ی هفتگی خود قرار دهید. و اما علاوه بر کاهش وزن بعد از زایمان نکته ی مهم بعدی جلوگیری از افتادگی پوست و شل و چروک شدن آن است.

 بدین منظور باید انجام  حرکات کششی را در برنامه ی خود قرار دهید. نیازی نیست که از حرکات سنگین استفاده کنید. بهتر است روزانه تعدادی از حرکات را به صورت ثابت انجام دهید. سپس کم کم تعداد آن را افزایش دهید.

رعایت نکاتی در کنار رژیم ها و فعالیت های ورزشی به منظور کاهش وزن بعد از زایمان ضروری است. از جمله این که همه ی مواد مورد نیاز برای شیردهی تامین شود و همچنین مکمل های غذایی و مولتی ویتامین های ضروری بدن تهیه شوند. همچنین باید از رژیم های سنگین اجتناب شود که عوارض جبران ناپذیری را به همرا دارد.

همچنین برای تاثیر گذاری و کاهش وزن بعد از زایمان انجام حرکات ورزشی ضروری است و رژیم غذایی به تنهایی چاره ساز نیست. در نظر داشته باشید نباید در ماه به  طور متوسط از 2 کیلو بیشتر، کاهش وزن داشته باشید. در این صورت ممکن است سلامتی خود را به خطر بیاندازید.

یکی دیگر از راه های مهم برای کاهش وزن بعد از زایمان، استفاده از شکم بندهاست که امروزی به شکل های مختلفی در بازار موجود هستند و شما می توانید به راحتی بعد از استفاده از آن به کاهش وزن خود کمک کنید. البته باید به شکل صحیح از آن ها ستفاده کنید تا تاثیر خود را به درستی نشان دهد.

بسیاری از بانوان برای کاهش وزن بعد از زایمان دست به عمل های جراحی می زنند که به طور کلی توصیه نمی شود. اما دانستن این نکته ضروری است که در صورت تمایل باید زمان مناسب آن را در نظر بگیرید و حتما با مشورت پزشک متخصص انجام شود.

 

کاهش وزن

کاهش وزن سریع

 

اين اواخر كاهش وزن سريع به دفعات در اينترنت مورد جستجو قرار مي گيرد. خب طبيعتاً هيچ كس از كاهش وزن سريع بدش نمي آيد. اما این باعث شده بازار سايت هاي اينترنتي با قرار دادن اين مطلب بسيار داغ و پر بازديد شود مطالبي مانند چگونه سريع وزن كم كنيم؟ رژيم ١٠ روزه براي كاهش سريع وزن و ... از جمله مطالبي است كه به دفعات مورد جستجو قرار مي گيرد. اما بايد گفت اين مطالب نه تنها علمي نيستند ، بلكه باعث آسيب رساندن به بدن نيز مي شود. روشن است كه براي كاهش وزن سريع نميتوان فقط به رژيم غذايي روي آورد بلكه بايد عوامل مختلفي رو با هم رعايت كرد تا در كمترين مدت بهترين نتيجه را در راستاي كاهش وزن سريع بگيريد. اين عوامل مختلف مي تواند شامل ورزش هاي هوازي پي در پي م منظم ، انجام حركات كششي و خواب كافي است چرا كه وقتي شما خواب هستيد هم بدن به سوخت و ساز خود ادامه مي دهند براي همين مي گويند كه خواب نيز كالري مي سوزاند.شايد بار ها با اين مسئله مواجه شده ايد كه زماني كه بيدار مي شويد هنوز خواب آلود و خسته هستيد. اين به همين دليل است كه بدن در خواب نيز انرژي مي سوزاند. پس براي كاهش وزن سريع بايد خواب كافي داشته باشيد. البته خواب كافي يكي از عواملي است كه بايد در كنار عوامل بسيار ديگر رعايت كرد تا نتيجه مطلوبي از كاهش وزن سريع بدست آورد.

شايد مهمترين عامل براي كاهش وزن سريع استفاده از مشاوره هاي مشاوران تغذيه باشد تا جستجوي مطالب حشو و نا مربوط اينترنتي !

به دليل اينكه شبكه تارنماي جهاني ، مورد استفاده عموم است بنابر اين نمي توان به برنامه هاي تغذيه اینترنتي اعتماد كرد. براي گرفتن نتيجه مطلوب در راستاي كاهش وزن سريع ، وقت، هزينه و حوصله و اراده خود را اختصاص دهيد تا بهترين نتيجه را بگيريد. 

يكي از روش هايي كه در كاهش وزن سريع پيشنهاد مي شود انجام ورزش شنا است چرا كه اين ورزش از جنبه تفريحي نيز برخوردار است .

وقتي كاهش وزن سريع به گوش شما مي رسد حتما شما را دستپاچه مي كند اما نبايد اينطور باشد. چرا كه بايد در نظر داشت كه وزني كه يك شبه يا يك هفته اي كم شود يك شبه و يك هفته اي مجدد باز مي گردد. از اين بابت حتي در كاهش وزن سريع هم بايد اعتدال را رعايت كرد و در مخصوصا در رژيم غذايي در مواد غذايي را به روي بدن خود نبنديم! چراكه رژيم غذايي به معناي نخوردن نيست بلكه به معناي درست خوردن است ! با شنيدن نام كاهش وزن سريع ، عده اي به اصطلاح جو گير شده و توبه مي كنند كه ديگر نخورند و اين اشتباه محض است بنا به دليلي كه در بالا ذكر شد.

براي جمع بندي پاياني مي توان گفت هر چند كاهش وزن سريع با دستور العمل هايي كه در اينترنت وجود دارد بعيد به نظر برسد اما با همين رژيم هاي غذايي و هم زمان انجام ورزش هاي هوازي بهترين نتيجه و مطلوبترين سر انجام را در پي دارد.

 

کاهش وزن

کاهش وزن اصولی

کاهش وزن اصولی بهترین راه برای داشتن اندامی مناسب و زیباست. در نظر داشته باشید رژیم های غیر اصولی و سنگین سریع ترین و مطمئن ترین راه حل برای لاغر شدن نیست و چه بسا سلامتی را به خطر بیاندازد.

به شما توصیه می کنیم برای کاهش وزن اصولی به کارشناسان و متخصصان تغذیه مراجعه نمایید. در این صورت متناسب با بدن شما رژیم غذایی مناسبی  در نظر گرفته می شود و در عین حال مواد مورد نیاز و ضروری  بدن شما در برنامه ی غذایی گنجانده می شود که مهم ترین رکن کاهش وزن اصولی می باشد.

مواد غذایی همچون ویتامین ها، پروتئین ها، آمینو اسیدها و ... همگی برای بدن ضروری است و بدن باید طی وعده های غذایی مختلف آن ها را دریافت کند. یکی از اصولی ترین روش ها برای کاهش وزن اصولی، کاهش حجم مواد غذایی مصرفی در هر وعده می باشد. در عوض می بایست میان وعده ها را طی ساعات معینی مصرف کنید. بدین ترتیب شما احساس گرسنگی شدید نمی کنید و همین امر موجب می شود اشتهای شما کاهش یابد.

برای کاهش وزن اصولی مصرف میوه ها و سبزیجات ضروری است. این مواد علاوه کمک کردن به سلامت بدن بیشترین تاثیر را در کاهش وزن دارند. میوه ها سرشار از آب و فیبر هستند و در عین حال کمترین میزان قند و کربو هیدرات ها را دارند. هضم کردن فیبر برای دستگاه گوارش کار زمان بری است. به همین دلیل مصرف میوه ها و سبزیجات  باعث می شود شما به مدت بیشتری احساس سیری کنید و اشتهای شما به طرز چشمگیری کاهش می یابد.

مواد غذایی مختلفی هستند که متابولیسم بدن را افزایش می دهند و به کاهش وزن اصولی کمک می کنند. همان گونه که می دانید مواد غذایی که خاصیت چربی سوزی دارند، با افزایش سوخت و ساز بدن به کاهش وزن موثر کمک می کنند. موادی همچون انواع ماهی، حبوبات، غلات و سبزی هایی مثل جعفری،شوید و کرفس از جمله مهم ترین این مواد هستند. شما می توانید علاوه بر لذت بردن از طعم این مواد غذایی پر خاصیت به کاهش وزن اصولی خود کمک کنید.

یکی دیگر از راه های موثر برای کاهش وزن اصولی داشتن بدنی سالم است. که یکی از لازمه های آن داشتن استراحت و خواب کافی است. بدن هرکس به صورت متوسط به 5-8 ساعت خواب مفید نیاز دارد. اگر میزان خواب شما از این مدت بیشتر شود باعث تجمع چربی در نواحی مختلف بدن می شود. همچنین خواب کم و ناکافی باعث افزایش قند خون می شود که میل و اشتهای شما را زیاد می کنید. بنابراین قبل از هر چیز باید برنامه ی مناسبی را برای زمان  فعالیت و استراحت خود در نظر بگیرید.

اصول کوچک و مهمی وجود دارند که رعایت همگی آن ها به کاهش وزن اصولی کمک بسیاری می کند. شما می توانید با اصلاح عادت های غذایی خود به وزن ایده آل دست بیابید. برای مثال می توانید ظروف غذایی خود را در اندازه ی کوچک تهیه کنید و از نظر ذهنی روی میزان اشتهای خود کار کنید و آنرا کاهش دهید. راه دیگر کمک به کاهش وزن اصولی، مسواک زدن مرتب پس از هر وعده ی غذایی است. چرا که شما را از خوردن  بی وقفه باز می دارد. جالب است بدانید اگر تمایل به خوردن شیرینی دارید، کافی است کمی وانیل را استشمام کنید تا میل شما به شیرینی را از بین ببرد.

 

کاهش وزن

کاهش وزن با ورزش

تمریناتی که باعث کاهش وزن می شوند.

افراد کم تحرک، از سطح تندرستی پایینی برخوردارند. ورزش نکردن باعث از دست دادن کارایی عضلات و سیستم انرژی بدن می شود. بدین سبب شروع یک برنامه ورزشی برای کاهش و ادامه آن غالبا دشوار است. برای کاهش چربی بدن ورزشی را انتخاب کنید که به صورت مستقیم چربی سوزی داشته باشد. ورزشی که آرام آرام سطح تندرستی و سلامتی بدن را افزایش دهد.

کاهش وزن با ورزش - پیاده روی:

پیاده روی ورزشی ایده ال و ساده ترین روش برای کاهش وزن است. کفشی مناسب و زمان مشخص لازم است که به این تمرین اختصاص یابد. . پیاده روی اگرچه فوایدی بسیار دارد و کم ریسک ترین تمرین است، تأثیر آن کاهش وزن کم است و گزینه ای مناسب برای سلامت قلب است. پیاده روی همچنین ورزشی نشاط آور است.

کاهش وزن با ورزش - شنا:

شنا کردن یکی از بهترین تمرینات ورزشی در کاهش وزن است. کارشناسان  توصیه بسیار به کاهش وزن با شنا کردن دارند. در عمل شنا عضلات شکم، کمر، بازو و پا درگیر می شوند.

کاهش وزن با ورزش - دوچرخه سواری:

دوچرخه سواری فعالیتی بسیار محبوبیت است. و از جمله ورزش های است که وزن را سریع کاهش می دهد. دوچرخه سواری در فضای باز از دوچرخه ثابت بهتر است.

 کاهش وزن با ورزش - دویدن:

دویدن علاوه بر کاهش وزن، سلامت عمومی بدن، لاغری پاها و خوش فرمی پا و عضلات باسن را به همراه دارد. یک جفت کفش ورزشی و لباس ورزشی مناسب تنها ابزار دویدن است.

کاهش وزن با ورزش - طناب زدن:

پریدن و مصرف انرژی با طناب زنی  روشی مطلوب در چربی سوزی ولاغری است.

کاهش وزن با ورزش - استپ یا پله ایروبیک

اجرای این ورزش به مدت یک ساعت، ۸۰۰ کالری می سوزاند. با به کار گیری عضله پا، انرژی بیشتری مصرف می‌ شود.

کاهش وزن با ورزش - قایقرانی:

قایقرانی می تواند با قایق واقعی و در آب صورت گیرد یا که در باشگاه های بدنسازی و بوسیله دستگاه‌های ورزشی انجام شود.  بواسطه قایقرانی کل عضلات درگیر می شوند و یک ساعت قایق رانی ۶۰۰ کالری می سوزاند. قایق رانی در فرم دهی عضلات بازو، پشت و پاها  موثر است.

کاهش وزن با ورزش - راکت بال:

راکت بال ورزشی مهیج  ولی سخت است. یک ساعت راکت بال معادل ۸۰۰ کالری چربی سوزی است.

کاهش وزن با ورزش - رقص:

رقصیدن روشی موثر در کاهش وزن است. یک ساعت تمرین جدی رقص، ۸۰۰ کالری چربی می سوزاند.

کاهش وزن با ورزش - رزمی:

انجام هنرهای رزمی می تواند در یک ساعت ۸۰۰ کالری بسوزاند.

کاهش وزن با ورزش - ورزشهای قدرتی:

بدنسازی بیش از ۱۰۰۰ کالری مصرف انرژی دارد.با افزایش ضربان قلبتان چربی سوزی صورت می گیرد.

کاهش وزن با ورزش - بوکس:

ورزش بوکس و مشت زدن به کیسه ورزشی بسیار سنگین است که 800 مکالری چربی سوزی در ساعت به همراه دارد.

میزان ورزش مورد نیاز با میزان کاهش وزن مورد انتظار نسبتی مستقیم دارد. به طور کلی ورزشهای هوازی اثر بیشتری در کاهش وزن  لاغری دارند. برای سرعت بخشیدن به کاهش وزن، به تمرین‌های کالری سوز بیشتری احتیاج است.

از دیگر ورزشهای موثر در کاهش وزن کوهنوردی است.